فلوراید و سلامت دندان

فواید، عوارض جانبی و توصیه هایی برای فلوراید تراپی چیست؟

فواید، عوارض جانبی و توصیه هایی برای فلوراید تراپی چیست؟

فلوراید و سلامت دندان

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که دندان های قوی می سازد و از ایجاد حفره جلوگیری می کند. این یک درمان ضروری برای سلامت دهان برای چندین دهه بوده است. فلوراید از مینای سالم دندان حمایت می کند و با باکتری هایی که به دندان ها و لثه ها آسیب می رسانند مبارزه می کند. مینای دندان لایه محافظ بیرونی هر دندان است.

فلوراید مخصوصاً در صورتی که در معرض خطر ابتلا به پوسیدگی یا پوسیدگی دندان هستید مفید است. حفره ها زمانی ایجاد می شوند که باکتری ها روی دندان ها و لثه ها تجمع کرده و لایه چسبنده ای از پلاک را تشکیل می دهند. پلاک اسیدی تولید می کند که دندان ها و بافت لثه را فرسایش می دهد. اگر پلاک لایه مینای دندان را بشکند، باکتری ها می توانند اعصاب و خون هسته دندان را آلوده کرده و به آن آسیب برسانند.

در طول فلوراید تراپی حرفه ای چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشکان درمان‌های حرفه‌ای فلوراید را به شکل شستشوی بسیار غلیظ، فوم، ژل یا وارنیش ارائه می‌کنند. درمان ممکن است با سواب، برس، سینی یا دهانشویه اعمال شود.

این درمان‌ها فلوراید بسیار بیشتری نسبت به آنچه در آب یا خمیر دندان شما وجود دارد، دارند. درخواست آنها فقط چند دقیقه طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود تا 30 دقیقه پس از درمان از خوردن یا نوشیدن خودداری کنید تا فلوراید به طور کامل جذب شود.

همیشه تاریخچه سلامت کامل خود را به دندانپزشک خود بدهید تا بتواند درمان مناسب را برای شما انتخاب کند.

مرکز دندانپزشکی دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان ،با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص در انجام کلیه خدمات دندانپزشکی در خدمت شما بیماران محترم می باشد. در این مرکز با استفاده از روش هایی نظیر روکش های دندانی ، بلیچینگ دندان، سفید کردن دندان و فلوراید و سلامت دندان زیبایی را برای شما به بهترین نحو تامین می کند.

اهمیت کامپوزت دندان که باید بدانید؟
مطلب پیشنهادی برای شما

هزینه فلوراید تراپی چقدر است؟

بیمه معمولاً درمان های فلوراید در دندانپزشکی برای کودکان را پوشش می دهد. با این حال، بزرگسالان ممکن است 10 تا 30 دلار یا بیشتر از جیب خود بپردازند. همیشه قبل از درمان از دندانپزشک خود در مورد هزینه ها سوال کنید.

چه مقدار فلوراید نیاز دارید؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) بسته به سلامت دهان و دندان شما هر 3، 6 یا 12 ماه یکبار فلوراید درمانی حرفه ای را در مطب دندانپزشک توصیه می کند. اگر شما در معرض خطر بالای پوسیدگی هستید، دندانپزشک شما ممکن است یک شستشو یا ژل مخصوص فلوراید را برای استفاده منظم در خانه تجویز کند.

موارد زیر می تواند خطر ابتلا به حفره را افزایش دهد:
 • مصرف بیش از حد مواد مخدر یا الکل
 • اختلال خوردن
 • بهداشت ضعیف دهان
 • عدم مراقبت حرفه ای از دندان
 • رژیم غذایی ضعیف
 • خشکی دهان یا کاهش بزاق
 • مینای ضعیف
فلوراید و سلامت دندان

فلوراید و سلامت دندان

منابع رایج فلوراید رژیمی عبارتند از:
 • چای
 • اب
 • غذای پخته شده در آب
 • ماهی هایی که با استخوان هایشان خورده می شوند
 • شیر خشک نوزاد
دریافت فلوراید بهینه از غذا، آب و مکمل ها حاصل می شود. کلینیک مایو مقادیر توصیه شده روزانه فلوراید زیر را بیان می کند:

تولد تا 3 سالگی: 0.1 تا 1.5 میلی گرم (میلی گرم)
4 تا 6 سال: 1 تا 2.5 میلی گرم
7 تا 10 سال: 1.5 تا 2.5 میلی گرم
نوجوانان و بزرگسالان: 1.5 تا 4 میلی گرم

فلوراید برای کودکان

اگر کودک شما زیر 3 سال سن دارد، فقط باید با نظارت دقیق دندان های خود را مسواک بزند. فقط یک لایه نازک از خمیر دندان حاوی فلوراید را روی مسواک آنها بمالید. خمیر دندان باید کمتر از نیمی از موها را بپوشاند یا از یک دانه برنج بزرگتر نباشد.

خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه یک نخود برای کودکان 3 تا 6 ساله توصیه می شود. باید مراقب کودکان باشید تا مطمئن شوید هنگام مسواک زدن خمیر دندان را بیرون می اندازند.

لمینت دندان پوسیده ؟! واقعا میشه؟
مطلب پیشنهادی برای شما

فواید فلوراید چیست؟

فلوراید با بازگرداندن مواد معدنی به سطوح دندان که ممکن است باکتری ها مینای دندان را فرسایش داده باشند، عمل می کند. همچنین می تواند از رشد باکتری های مضر دهان جلوگیری کرده و از ایجاد حفره جلوگیری کند.

فلوراید هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مفید است. هر چه کودکان زودتر در معرض فلوراید قرار گیرند، احتمال ایجاد حفره در آنها کمتر می شود. یک مطالعه بزرگ نشان داد که احتمال پوسیدگی و پوسیدگی دندان در کودکان و نوجوانانی که به مدت یک سال تحت درمان با فلوراید قرار گرفتند، 43 درصد کمتر بود.

قبل از اینکه فلوراید به خمیردندان اضافه شود، مطالعات نشان داد افرادی که آب فلورایددار دارند، 40 تا 60 درصد کمتر در معرض پوسیدگی دندان هستند. ADA و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کنند که مقادیر کمی فلوراید در آب آشامیدنی وجود داشته باشد.

آیا فلوراید عوارض جانبی دارد؟

مانند هر دارویی، فلوراید بیش از حد می تواند عوارض منفی ایجاد کند. شما می توانید با مصرف بیش از حد تصادفی یا با تجویز دوز بسیار بالا، فلوراید بیش از حد دریافت کنید. امروزه مسمومیت با فلوراید بسیار نادر است، اگرچه قرار گرفتن در معرض بیش از حد مزمن ممکن است به رشد استخوان ها و دندان ها در کودکان کوچک آسیب برساند. بسیاری از خمیردندان های کودکان حاوی فلوراید نیستند. فلوراید و سلامت دندان

فلوراید بیش از حد می تواند باعث:

لکه های سفید روی دندان های بالغ.
لکه شدن و سوراخ شدن روی دندان.
مشکلات مربوط به هموستاز استخوان.
استخوان های بسیار متراکم که خیلی قوی نیستند.

مسمومیت حاد، مانند مصرف بیش از حد قرص های مکمل فلوراید، می تواند باعث شود:

 1. حالت تهوع
 2. اسهال
 3. خستگی
 4. تعرق مفرط
 5. حتی می تواند منجر به مرگ شود. مکمل های فلوراید را همیشه دور از دسترس کودکان قرار دهید.

آیا نیاز به استفاده از خمیر دندان دارید؟

مسواک زدن دو بار در روز بهترین راه برای از بین بردن پلاک از روی دندان و لثه است. نخ دندان کشیدن یا استفاده از تمیزکننده بین دندانی برای رسیدن به سطوح دندانی که مسواک نمی تواند آنها را بپوشاند ضروری است.

نکاتی در مورد پروتز های دندانی
مطلب پیشنهادی برای شما

حرکت و اصطکاک مسواک زدن بسیار مهم است. شما می توانید دندان های خود را فقط با آب مسواک بزنید، اما استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید و سایر مواد پاک کننده، مزایای مسواک زدن را تا حد زیادی افزایش می دهد.

فلوراید به طور طبیعی در بیشتر منابع آب وجود دارد، اما افزودن مقادیر کمی فلوراید به آب لوله کشی به ویژه برای افرادی که به طور منظم به دندانپزشک دسترسی ندارند، مفید است.

شما می توانید فلوراید را از دو طریق دریافت کنید:

به صورت موضعی از خمیر دندان و درمان های دندانپزشکی.
به صورت سیستمی در آب و مکمل های غذایی.
طبق گفته ADA، بهتر است فلوراید را هم به صورت موضعی و هم به صورت سیستمی دریافت کنید.

بنابراین، شما همچنان نیاز به استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید دارید، حتی اگر آب محلی شما با فلوراید اضافه شده تقویت شود.

نتیجه گیری

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که از ایجاد حفره جلوگیری می کند. مواد معدنی را به مینای دندان باز می گرداند و از تجمع باکتری های مضر در دهان جلوگیری می کند. مصرف بیش از حد فلوراید می تواند عوارض منفی ایجاد کند.

سلامت دهان و دندان تا حد زیادی بر سایر عملکردهای بدن و سلامت کلی تأثیر می گذارد. برای مراقبت خوب از دهان خود:

دندان های خود را دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.
روزی یکبار نخ دندان بکشید.
از تنقلات و نوشیدنی های شیرین خودداری کنید.
سیگار نکش
حداقل سالی یک بار به دندانپزشک دارای گواهی بورد مراجعه کنید.

برای عضویت و مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر فاطمه حیدری همین جا کلیک کنید.

در صورت داشتن سوال یا پیشنهادی و برای راهنمایی بیشتر و رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

, , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
سه نکته برای بهداشت بهتر دهان چیست؟
نوشتهٔ بعدی
پرکردن دندان های شیری: آیا واقعاً لازم است؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست