درمان کانال های ریشه

درمان با سلول های بنیادی می تواند پایان کانال های ریشه باشد!

درمان با سلول های بنیادی می تواند پایان کانال های ریشه باشد!

درمان کانال های ریشه

مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

محققان در حال کار بر روی نوع جدیدی از پر کردن هستند که به ترمیم دندان های پوسیده کمک می کند و به طور بالقوه نیاز به اکثر کانال های ریشه را از بین می برد.

اگر در ترس از ایجاد کانال ریشه زندگی می کنید، ممکن است اخبار امیدوار کننده ای برای شما وجود داشته باشد.

محققان در حال توسعه نوع جدیدی از پر کردن هستند که می‌گویند می‌تواند به ترمیم دندان‌های پوسیده کمک کند و به طور بالقوه نیاز به کانال ریشه را از بین ببرد.

ممکن است سال ها طول بکشد تا این فناوری سلول های بنیادی در مطب های دندانپزشکی مورد استفاده قرار گیرد. اما امید این است که مواد پرکننده قبل از پوسیدگی شدید و شروع عفونت قابل استفاده باشند.

فرآیند استفاده از این پرکردن ها بر روی دندان در حال پوسیدگی مشابه با پرکردگی های سنتی است، اما نحوه عملکرد آنها پس از استفاده کاملاً متفاوت است.

دکتر آدام سلیز، یکی از محققین و استادیار مهندسی زیستی در دانشگاه: “بر خلاف پرکردن دندان، این مواد عملکردهایی دارند که آنها را قادر می سازد سلول های بنیادی را در بافت پالپ تحریک کنند تا بافت های از دست رفته در اثر پوسیدگی دندان ترمیم شوند..

اگرچه پرکردن های جدید به طور کامل کانال های ریشه را از بین نمی برند، اما می توانند تعداد این جراحی های دردناک را به حداقل برسانند.

مرکز دندانپزشکی دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان ،با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص در انجام کلیه خدمات دندانپزشکی در خدمت شما بیماران محترم می باشد. در این مرکز با استفاده از روش هایی نظیر روکش های دندانی ، بلیچینگ دندان، سفید کردن دندان و درمان کانال های ریشه زیبایی را برای شما به بهترین نحو تامین می کند.

درمان کانال های ریشه

درمان کانال های ریشه

ریشه مشکل

در طی عمل کانال ریشه، بافت پالپ عفونی از دندان خارج می‌شود و حفره‌ای باقی می‌ماند که سپس پر می‌شود.

دندان‌های مصنوعی‌ مون رو چطور عین دندان های طبیعی انتخاب کنیم؟
مطلب پیشنهادی برای شما

اگر پرکننده های جدید به اندازه کافی زود استفاده شوند، بافت پالپ پوسیده می تواند بازسازی شود و ممکن است نیازی به عمل کانال ریشه نباشد.

سلیز امیدوار است که این روش دندان ها را قادر سازد به حالت سالم بازگردند.

کانال های ریشه در کاری که برای انجام آن طراحی شده اند بسیار موفق هستند. با این حال، هنگامی که دندان تحت درمان ریشه قرار می گیرد، شانس کمی برای بهبود وضعیت اولیه سالم خود دارد. این رویکرد می‌تواند امکان رخ دادن روش‌های بالینی میانی را فراهم کند که به موجب آن این مواد می‌توانند بافت‌های دندانی را در زمان‌های اولیه قبل از پوسیدگی شدید و عفونت بازسازی کنند.»

تحقیقات سلیز هنوز در مراحل اولیه است و قبل از استفاده بالینی پرکننده ها، آزمایشات بیشتری لازم است. مرحله بعدی آزمایش روی جوندگان خواهد بود، قبل از اینکه مطالعه بالینی روی افراد شروع شود.

دکتر مو کانگ استاد و رئیس بخش اندودنتیکس در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس (UCLA) است.

او می گوید چند نمونه از استفاده از سلول های بنیادی درمانی برای پرکردن در مقالات اخیر وجود داشته است.

این فناوری در حال حاضر برای رشد مجدد بافت های حیاتی در فضای کانال ریشه وجود دارد. چالش این است که آیا بافت حیاتی می تواند به عنوان بافت پالپ طبیعی عمل کند یا خیر

مزیت این روش بازگرداندن عملکرد طبیعی پالپ دندان در فضای کانال ریشه است که در غیر این صورت با مواد لاستیکی پر شده است… دندان ممکن است بتواند سرد، گرم، درد و سایر احساسات را احساس کند و ممکن است بتواند بازیابی مکانیسم های دفاعی که برای طول عمر دندان حیاتی است.

پیشنهاد مطالعه: اهمیت مراقبت های پیشگیرانه از دندان
درمان کانال های ریشه

درمان کانال های ریشه

یک وضعیت رایج

طبق گزارش انجمن اندودنتیکس آمریکا، سالانه بیش از 15 میلیون کانال ریشه در ایالات متحده انجام می شود. این حدود 40000 روش در روز است.

پروتز های دندانی اصفهان | دکتر فاطمه حیدری
مطلب پیشنهادی برای شما

پوسیدگی دندان قابل پیشگیری است، اما 90 درصد از بزرگسالان ایالات متحده پوسیدگی دندان داشته اند و از هر چهار نفر یک نفر حفره درمان نشده دارد.

اگرچه در صورت تشخیص زودهنگام پوسیدگی دندان می توان به راحتی با آن مقابله کرد، اما تاخیر در مراجعه به دندانپزشک می تواند منجر به مشکلاتی شود.

اگر پوسیدگی دندان توسط دندانپزشک کشف شود و به موقع درمان شود، یک پر کردن ساده مشکل را حل می کند. با این حال، اگر پوسیدگی بدون مراقبت رها شود، می تواند جدی تر شود و نیاز به کانال ریشه داشته باشد. اگر کانال ریشه به موقع انجام نشود، پوسیدگی می تواند منجر به آبسه و در برخی موارد بستری شدن در بیمارستان شود.

در حال حاضر، کانال ریشه تنها روشی است که می تواند دندان عفونی یا آسیب دیده شدید را نجات دهد. همچنین این تنها روشی است که می تواند درد دندان را فوراً از بین ببرد.

«در بسیاری از مواقع، تشخیص محل [آن] و تشخیص منبع مشکل، درد دندان می تواند دشوار باشد. درد دندان می تواند شبیه عفونت سینوسی، مشکلات TMJ و حتی مراحل ابتدایی حمله قلبی باشد. بنابراین اگر چیزی غیرعادی را تجربه می کنید، حتماً در اسرع وقت به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید.

ممکن است سال‌ها طول بکشد تا این پر کردن‌ها در مطب‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرار گیرند، اما سلیز گفت این فناوری می‌تواند صنعت دندان‌پزشکی را تغییر دهد.

وی گفت: “این رویکرد پتانسیل ایجاد اختلال در عملکرد دندانپزشکی را دارد زیرا ما در تلاش هستیم مفاهیمی از پزشکی بازساختی و مهندسی بافت را به کلینیک دندانپزشکی وارد کنیم.”

در یک قرار ملاقات دندانپزشکی چه انتظاراتی باید داشت؟
مطلب پیشنهادی برای شما

بازسازی پالپ یک روش بسیار تخصصی خواهد بود که در سطح تخصصی انجام می شود. کانگ گفت: دندانپزشکان در آینده باید به خوبی در زمینه زیست شناسی اساسی فرآیند بازسازی پالپ آموزش ببینند و نیاز به آموزش بیشتر دارند.

مرکز دندانپزشکی دکتر فاطمه حیدری جراح دندانپزشک اصفهان ،با پشتوانه ای قوی از تجربه و تخصص در انجام کلیه خدمات دندانپزشکی در خدمت شما بیماران محترم می باشد

برای عضویت و مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر فاطمه حیدری همین جا کلیک کنید.

در صورت داشتن سوال یا پیشنهادی و برای راهنمایی بیشتر و رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

, , , , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
چرا لثه های من درد می کند؟
نوشتهٔ بعدی
هر آنچه باید در مورد خشکی دهان بدانید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست