افتادن یا شکستن لمینت

در این مقاله باید بگوییم که علت افتادن یا شکستن لمینت چیست؟ پس از افتادن لمینت دندان چه باید کرد؟ چگونه طول عمر لمینت را افزایش دهیم ؟ چرا باید ترمیم لمینت را انجام دهیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید. قبل از انجام هر کاری باید راجع به انجام آن اطلاعاتی را داشته باشید.

گفتنی است که یکی از روش های رایج اصلاح طرح لبخند در تکنیک های دندانپزشکی زیبایی لمینت دندان می باشد و ممکن است این تصور برای شما پیش بیاید که ونیرهای پرسلن نصب شده بر روی دندان دوام و ماندگاری همیشگی داشته و از هرگونه آسیبی در امان خواهد ماند.

اما لمینت دندان نیز همانند هر ترمیم دندانی دیگری از جمله کامپوزیت دندان و مواد آمالگام پر کننده دندان یا ترمیم همرنگ دندان و درمان های دیگر می تواند آسیب پذیر باشد. اگر چه که احتمال آسیب به لمینت های سرامیکی دندان بسیار کم است اما هرچه سال های بیشتری از عمر لمینت های دندان شما می گذرد، امکان افتادن و یا شکستن آن ها بیشتر خواهد شد.

چرا باید ترمیم لمینت دندان را انجام دهیم؟

همانطور که گفتیم، روش ترمیم لمینت دندان می تواند هم به عنوان یک روش درمانی مانند ایمپلنت و هم به عنوان یک روش زیبایی در نظر گرفته شود که بیشتر جنبه زیباسازی در این نوع عمل پزشکی مطرح است. در مورد چرایی استفاده باید گفت این روش ترمیم لمینت دندان، ممکن است برای افرادی که می خواهند در طولانی مدت برای رفع نگرانی های آرایشی و بهداشتی – به ویژه افرادی که نمی توانند از سایر درمان های دندانپزشکی مانند سفید کردن دندان ، بریس یا ریتینر استفاده کنند ، مفید باشد. همچنین اگر فردی مشکلاتی از قبیل موارد زیر را دارد، می تواند از ترمیم لمینت دندان برای اصلاح فرم دندان های خود استفاده کند:

– وجود لکه ها و تغییر رنگی که در دندان ها مشاهده می شود

– وجود شکستگی یا فرم نامناسب دندان ها که باید با یک پوشش (لمینت) کاور شود.

با عادات صحیح مراقبت از دهان از پوسیدگی دندان در کودکان جلوگیری کنید
مطلب پیشنهادی برای شما

– دندان هایی که دچار زوال شده اند و تقریبا از بین رفته اند.

– دندان هایی که دچار کجروی در فرم آنها شده اند.

– دندان هایی که دارای شکاف بین دندانی هستند.

 

شکستن لمینت دندان

علت های افتادن یا شکستن لمینت دندان

کهنه شدن لمینت : لمینت های دندانی توسط لابراتوار های پیشرفته دندانپزشکی به نحوی ساخته می شوند که حداقل طول عمر 10 سال ماندگاری را برای بیمار تضمین کنند. با این وجود ممکن است با تضعیف مواد و چسب های نگهدارنده روکشهای سرامیکی روی دندان، لمینت از دندان جدا شود.

پوسیدگی های دندان: افتادن لمینت ها می تواند به دنبال پوسیدگی دندان اتفاق بیافتد. به این ترتیب که هرچه شدت پوسیدگی دندان بیشتر شود، قسمت سالم دندان کمتر شده و روکش های سرامیکی نمی توانند به دندان متصل بمانند. اگر چه با رعایت نکات توصیه شده می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد، اما باز هم مصرف برخی از داروها برای افرادی که تحت درمان یک بیماری هستند موجب پوسیدگی دندان می شود.

عدم نصب صحیح لمینت بر روی دندان: اگر که به تازگی لمینت دندان را انجام داده اید و روکش های سرامیکی مدام از دندان شما جدا می شوند، حتم داشته باشید که فرآیند درمان به هنگام نصب به درستی انجام نشده و یا دندانپزشک معالج شما از مواد مرغوبی استفاده نکرده است. به همین دلیل است که همواره تاکید داریم در انتخاب دندانپزشک متخصص و ماهر دقت داشته باشید.

عدم مراقبت های درست از لمینت دندان: اگر شما در خصوص مراقبت از لمینت دندانهایتان احتیاط نکنید و با خشونت با آنها برخورد کنید، ممکن است دچار افتادن و یا شکستگی شوند. البته که تمامی دندانپزشکان لمینت دندان را درمانی مقاوم و ماندگار می دانند اما مصرف برخی خوراکی های سخت مانند آبنبات های سفت، یخ، باز کردن درب بطری با دندان و یا موارد مشابه، و همچنین عادت های اشتباه در هنگام خواب مانند دندان قروچه، موجب تضعیف دوام لمینت دندان می شود. توجه داشته باشید که موارد ذکر شده نه تنها به روکش های سرامیکی دندان شما آسیب می زند، بلکه موجب آسیب دندان خودتان نیز می شود. توجه به مواردی که در خصوص علت افتادن و یا شکستن لمینت ها پیش از این ذکر کردیم می تواند به شما کمک کند تا از این عوامل پرهیز کرده و برای ماندگاری لمینت دندان هایتان بیشتر دقت فرمایید. لمینت دندان اگر به روش صحیح و با مواد مرغوب توسط متخصص ترمیمی و زیبایی نصب شده باشد، نباید بشکند، اما در صورتی که بیمار مراقبت های پس از درمان را رعایت نکند می تواند مشکل ساز باشد.

علت ایجاد خط خنده چیست؟
مطلب پیشنهادی برای شما

شکستن لمینت دندان

چگونه ماندگاری لمینت را افزایش دهیم؟

با مراقبت صحیح از لمینت دندان، آسوده باشید که آنها تا 10 سال دوام خواهند داشت. توجه داشته باشید که مراقبت از لمینت دندان همانند مراقبت از دندان طبیعی خودتان راحت است. با  رعایت نکاتی که در بالا ذکر شد و دقت به موارد زیر می توانید طول عمر لمینت دندانهایتان را افزایش دهید و ماندگاری آن را برای خود تضمین کنید:

  1. چکاپ دوره ای توسط دندانپزشک: مراجعه و چکاپ مکرر به دندانپزشک معالج، جهت معاینه و تمیز کردن حرفه ای دندانهایتان را هر 6 ماه یکبار در برنامه خود قرار دهید. به این ترتیب از سلامت دهان و دندان و دوام لمینت دندانتان مطمئن باشید.
  2. بهداشت دهان و دندان: می توانید با انجام این کار  با استفاده از نخ دندان و مسواک زدن روزانه از پوسیدگی دندان و تبعات پس از آن از جمله افتادن و یا شکستن لمینت دندان جلوگیری کنید.
  3. استفاده از خمیر دندان های ضد سایش و مسواک نرم: دقت داشته باشید اگر از مسواک های سخت و خمیر دندان سایشی اصتفاده کنید ممکن است روی لمینت دندانتان خراش بیافتد و دوام آن را کم می کند. به همین دلیل بهتر است از مسواک و خمیر دندان مناسب استفاده کنید.
  4. عادت های غلط رفتاری را کنار بگذارید: جویدن ناخن، گاز زدن ته مداد و یا اشیا سخت، دندان قروچه در خواب می تواند موجب شکستگی و یا ترک خوردن دندان طبیعی و لمینت دندانتان بشود.
  5. عدم استفاده ابزاری از دندان: توجه داشته باشید که نباید از دندانهایتان استفاده ابزاری کنید. به این معنی که برای بستن یا باز کردن اشیا هرگز نباید از دندان هایتان استفاده کنید.
11 راه برای تجمع مجدد دندان ها و جلوگیری از مواد معدنی زدایی چیست؟
مطلب پیشنهادی برای شما

چگونگی مراقبت از دندان بعد از انجام لمینت دندان

در مورد نکاتی که باید بعد از عمل لمینت گذاری دندان ها به آن توجه داشته باشید، می توان گفت:

بهتر است بعد از چند مدت یک ویزیت با دندانپزشک برای بررسی وضعیت دندان ها داشته باشید.

از آنجا که ممکن است روکش های لمینت لکه دار شوند، بهتر است از مصرف چای، قهوه و …. اجتناب گردد.

انجام اعمالی مانند گاز گرفتن، ساییدن دندان ها، باز کردن وسیله های مختلف با دندان و … نباید انجام شود.

اگر مشکلی برای لمینت ها وجود دارد، لازم است پیش از دستکاری، به دندانپزشک مراجعه شود.

این روکش ها می توانند تا 10 سال عمر مفیدی داشته باشند که بستگی به مراقبت های فرد دارد.

شکستن لمینت دندان

روش های نصب مجدد لمینت دندان

در هنگام نصب مجدد لمینت دندان، دندانپزشک معالج شما به ناچار مقداری از مینای دندان را تراش می دهد تا بتواند روکش سرامیکی را روی دندان نصب کند. فرآیند نصب مجدد دندان، همانند نصب اولیه آن است. در صورت شکستن لمینت دندان، متخصص مجددا از دندان شما قالب می گیرد و پس از آماده شدن لمینت جدید بر روی دندان نصب می شود. البته اگر لمینت قبلی دندان شما سالم باشد نیاز به قالب گیری و ساخت مجدد نیست و متخصص همان روکش را سر جای خود نصب می کند.

در این مقاله سعی نمودیم که اطلاعاتی راجع به ماندگاری لمینت ها و یا علت افتادن و یاشکستن لمینت ها مطالبی را ارائه دادیم. امیدوارم که از خوان این مطلب به پاسخ سوالات خود رسیده باشید.

دكتر فاطمه حيدری

جراح -دندانپزشک

بهترین دندانپزشک اصفهان

آشنایی با خدمات 

جهت کسب اطلاعات تماس دکتر فاطمه حیدری به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
تفاوت روکش دندان با لمینت
نوشتهٔ بعدی
ترمیم لمینت دندان

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست